
Дефіцит бюджету та обслуговування боргів
До кінця року Україні треба запозичити близько 457 мільярдів гривень (близько 17 мільярдів доларів). Але ця сума стосується як внутрішніх, так і зовнішніх запозичень. Уряд планує перевипустити внутрішні позики, тобто зробити так званий rollover.
Щодо зовнішніх запозичень: Україна планує отримати від МВФ приблизно 3,5 мільярда доларів у цьому році. Це дозволить розблокувати фінансування Світового банку — ще до мільярда, а також дасть нам можливість отримати макрофінансову допомогу від ЄС — 500 мільйонів євро, які вже були, та 1,2 мільярда євро, які Україна може отримати додатково.
Це основні пільгові позики для нашої держави, що плануються до кінця поточного року. Імовірно вони закриють всю потребу в зовнішньому фінансуванні, але якщо з’явиться потреба у додатковому фінансуванні, Уряд розглядає внутрішній ринок як одне з основних джерел.
До внутрішнього ринку відносяться держбанки та приватні банки.

Нацбанк та зниження облікової ставки
«Чому ми повинні позичати вище 11%, якщо у нас річна інфляція 2,1%», — основне питання, що турбує Міністра фінансів. Він ставить перед собою завдання, зокрема в дискусії з Нацбанком, створити умови для прибутковості до прийнятних рівнів. Тобто, Нацбанк має знизити облікову ставку до рівня, який вони вважають за необхідне. Адже в умовах, коли річна інфляція становить 2,1%, а до грудня — 1,5%, виникає питання: чому ми повинні позичати так дорого. Тут не йдеться про країнові ризики. Це внутрішній інвестор і держава пропонує короткі папери. Зараз є взаєморозуміння на рівні Нацбанку і держбанків, що державні ОВДП можуть стати нормальною альтернативою депозитним сертифікатам Національного банку.
Незалежність НБУ
Чи повинен бути незалежний Національний банк? Відповідь — так, звичайно. Друге запитання, що випливає з першого: чи повинні узгоджуватися політики Національного банку і уряду? Теж відповідь очевидна — так. В урядусхожі цілі і не може політика Нацбанку йти врозріз з політикою уряду. Теоретично це можливо, але це не означає, що держава і Нацбанк не повинні дискутувати. Якщо урядовий дефіцит бюджету 7,5% ВВП, то одним з джерел фінансування може бути зокрема необхідність позичати на внутрішньому ринку за допомогою ОВДП.
Національний банк повинен на вторинному ринку купувати ОВДП. Хоча потенційно це дає можливість Національному банку купувати ОВДП на вторинному ринку. Вони мають цю можливість. Питання в тому, що крім завдання інфляційного таргетування і збереження інфляції на рівні, який НБУ встановив, у нього є ще два завдання — макроекономічна стабільність і забезпечення економічного зростання.
В цьому випадку, Уряд знаходить взаєморозуміння і Національний банк їх чує. Наприклад, зараз НБУ випустив довгостроковий інструмент рефінансування. Він дає можливість банкам отримувати довгі гроші, зокрема для інфраструктурних проектів, які можуть бути використані для купівлі ОВДП.
Інфляція 2,1% — це умовне благо. Однак, коли відбувається падіння економічного зростання, вже майже 10-11 місяців падає промислове виробництво, негативне сальдо торговельного балансу, стає важко розгойдувати економічну динаміку при такій інфляції. Необхідно створити умови для сталого економічного зростання.

Закон про банки
Закон про банки прийнятий, Україна виконала основну вимогу МВФ. І зараз Уряд фіналізує меморандум. Після цього будемо очікувати рішення борда МВФ про нову програму. Таким чином, перший транш маємо отримати до кінця травня, його обсяг буде як мінімум 1,75 мільярда доларів.
Як відбувається підписання меморандуму: Уряд готує, кілька сторін підписання, спільний документ, лист про наміри і сам меморандум, потім рішення борда МВФ про відкриття нової програми для України і виділення коштів.
Щодо основних моментів з меморандуму: команда МВФ за останні декілька років не змінилася, відповідно, ті основні блоки меморандуму, які були в попередніх версіях, знаходять своє відображення в нинішній. Додаткові моменти поки що не розкриваються.
Зміна програми EFF на stand-by
Після оголошення про те, що МВФ змінює модальність програми з Україною з EFF на stand-by, ринки ніяк не відреагували. Тому що за великим рахунком з точки зору економіки у нас на 2020-2021 рік сума кредитування не змінилася, і ця програма дійсно коротша. Це було рішення фонду, яке виходить з того, що ні для однієї країни світу МВФ не відкриває програму структурних реформ за останні два місяці. Ситуація в світі змінюється дуже швидко, важко спрогнозувати, що буде через два-три роки, а термін програми EFF — три роки, stand-by — 1,5 року. Були переговори з вищим керівництвом Фонду, в яких стало ясно, що довга програма в нинішній ситуації може бути неспроможна для будь-якої країни. Пізніше, якщо все буде в порядку, МВФ готовий повернутися знову до програми структурних реформ.
Про дефолт України
Об'єктивно дефолт — це політичне рішення, тому економічних підстав для дефолту України немає.
Ухвалення закону дозволило нам увійти в програму МВФ, який розблокував всі інші програми, тому що без цього закону не було б програми з МВФ. Є багато спекуляцій на цю тему. Але можна стверджувати, що ніякої б програми не було без цього закону.
Для реструктуризації держборгу передумов немає. Бюджетна ситуація непроста, але Уряд її контролює і вона керована. Немає підстав для якихось страхів, ризиків і переживань.
Кошти МВФ буде спрямовано до держбюджету, на фінансування держбюджету, так як це пряме фінансування.
На даний момент на рахунках казначейства, валютних рахунках приблизно 32 мільярди гривень. У гривневому еквіваленті.

Чи може Україна коли-небудь обійтися без допомоги МВФ?
Потрібно прагнути створити умови, за яких Україна буде ефективним позичальником на зовнішніх ринках капіталу. При цьому — мінімізувати залежність від зовнішніх кредиторів. Посилити суб'єктність і самодостатність держави.
Ми хочемо позичати на ринку капіталу, випускати євробонди в прийнятних умовах, мінімізуючи ризик країни, спред, нарощуючи кредитний рейтинг. Але при цьому важливо уникнути залежності, коли держава буде змушена за всяку ціну позичати в цей період часу у будь-якого з кредиторів. Від цього потрібно максимально віддалятися.
Співпраця з МВФ буває різною. Найскладніше в цій співпраці просити гроші в бюджет. Більш м'який варіант, просити гроші в резерви Центрального банку. Ще одним м’яким варіантом є отримання коштів, коли просто розумієш, що треба прикритися, якісь валютні позиції закрити. Ще більш м'який варіант, коли просто просиш дати технічну допомогу.
Про податкову реформу
Є зобов'язання, які держава взяла на себе, зокрема в межах програми з МВФ. Уряд повинен сформувати стійку і захищену від зловживань систему доходів і зборів. А також зупинити витік грошей з податкової і митниці.
Справжня реформа податкової — це відхід від людського фактора, зокрема в питаннях адміністрування ПДВ та інших податків. Функції максимально цифровізуются, з'являється необхідний для бізнесу сервіс — з одного боку. Але з іншого — повинен бути «жорстокий меч» покарання для тих, хто намагається ухилятися від сплати податків.