
Надання споживачам юридичних послуг з використанням інформаційних технологій реалізується за допомогою онлайн-посередництва між замовником та юридичною фірмою або надання інструментів для юридичної самообслуговування, що виключають необхідність звернення до професійних юристів. Крім того, можна говорити про рух legal tech, метою якого є перегляд традиційних поглядів на вирішення юридичних питань шляхом впровадження сучасних інформаційних технологій в сфері правових послуг.
Основні напрямки розвитку та впровадження Legal tech можна звести до наступного:
· Сервіси пошуку та обробки інформації, причому мова про інтелектуальний пошук та оцінку інформації, аргументів, які, приміром будуть більш переконливими в судовому процесі;
· Системи моніторингу та внутрішнього менеджменту (управління контрактами, судовими справами тощо);
· Організація та функціонування дистанційних юридичних послуг – від консультацій до повного циклу юридичного супроводу підприємств, які можуть надаватися як через маркетплейси, біржі, так і за допомогою віртуальних юридичних фірми тощо;
· Юридичні конструктори – інструменти, які дозволяють створити правові документів (договори, позовні заяви тощо) за заданими параметрами, в тому числі чат-боти, які спеціалізуються на конкретному типі документів;
· Смарт-контракти – «розумні» угоди, які не тільки включають до себе зобов’язання сторін, а й забезпечують їх виконання (наприклад, автоматичне списання коштів, стягнення збитків тощо). Укладання смарт-контрактів можливо лише за допомогою відповідного програмного забезпечення;
· Автоматизація законодавства, а так само правосуддя.

Перспективи Legal Tech в Україні
В Україні Legal Tech свій активний розвиток почав лише на початку 2016 року. В українців завжди було закладено розуміння, що дійсно якісно роботу їм може зробити лише кваліфікований спеціаліст, і сфера юриспруденції не є виключенням. Ми маємо потужну віру в дипломи та сертифікати, і чим їх більше, чим довше вчився спеціаліст, тим вищий рівень довіри до нього.Проте звернутися до професіонала сьогодні вже перестало бути єдиним можливим варіантом. Системи Legal tech поступово доводять, що розвиток нових технологій несе швидкі зміни, і багато юридичних питань кожен вже може вирішити онлайн, економлячи при цьому час та кошти.
Доступна якість. У шаленому ритмі 2019 року всі давно навчилися цінувати якість та швидкість за максимально демократичною ціною. Навіщо йти до магазину, спілкуватися з продавцем, витрачати час та ще й переплачувати, якщо можливо швидко схопити з полиці супермаркету потрібну річ, та ще й зі знижкою? Чудова аналогія з нинішньою ситуацією в юридичному світі. Клієнт бажає бачити саме результат, а не процес, і йде туди, де цей результат надають швидше.
Економія часу. На сьогоднішній день отримати інформацію з багатьох реєстрів може кожен бажаючий, а не лише професійний юрист. Можна не виходити з дому, перебувати в іншій країні, працювати о 3-ій годині ночі, а на формування потрібного витягу витратити хвилин 10. Не треба більше робити купу копій та писати власноруч мільйон заяв. Тепер правники вимушені конкурувати не лише між собою, а й з третьою силою — роботами. Адже маючи альтернативу, більшість клієнтів оберуть швидший та простіший спосіб отримання потрібного документу.
Одноманітність юридичних процесів. Так, здається, що кожне судове рішення або договір унікальні, але якщо поглянути тверезо, у більшості випадків це лише набір шаблонних моделей, з розробкою та заповненням яких з легкістю впорається система Legal tech.

Що ж означає для юристів активне засилля на ринку Legal tech? Дійсно, висококваліфікованих спеціалістів не замінить жодна система, адже юриспруденція — не математика, і не існує єдиної формули успіху справи, яку б могли прорахувати боти.
Звісно, в Україні така перспектива є наразі досить туманною. Проте як молодим спеціалістам, так і досвідченим майстрам своєї справи варто усвідомити, що світ не стоїть на місці, зміни невідворотні. Тому слід акцентувати увагу на нові технології та новаторські ідеї. І якісно робити свою роботу не всупереч, а з допомогою технологічного прогресу.