
Динаміка ринку
Кількість новостворених юридичних компаній у II кварталі продовжує суттєво скорочуватися порівняно з тим самим періодом у 2020 та 2019 роках, а кількість компаній, які закриваються, навпаки, продовжує збільшуватися. Це, перш за все, свідчить про те, що ринок знаходиться все ще не в кращому стані і клієнтів на всіх не вистачає.


Разом з тим, представники ринку не прогнозують різкого поліпшення ситуації. У своїх прогнозах всі дуже стримані та посилаються на епідеміологічну ситуацію. Усі опитані експерти одностайні в тому, що черговий локдаун негативно вплине на стан ринку.
Медіаактивність
Юридичні фірми не поспішають вкладати значні бюджети в офлайн-маркетинг, хоча літо дало гарну можливість відновити участь у галузевих профільних заходах офлайн і також провести свої бізнес-заходи, в т.ч. ті, які відкладалися чи переносилися. Втім онлайн-активності продовжують фінансуватися в достатньому обсязі.
Медіаактивність юридичних компаній у другому кварталі. ТОП-10 лідерів виглядає таким чином:

Затребувані практики та прогнози на осінь і зиму
Щодо затребуваності практик і напрямків станом за підсумками другого кварталу маємо таку ситуацію: бізнес починає все активніше скаржитися на посилення тиску з боку контролюючих та правоохоронних органів, тож і попит на практики із захисту бізнесу та кримінального захисту залишається стабільно високим і має потенціал до подальшого зростання. Судова практика також не здає своїх позицій і користується стійким попитом. Попитом на ринку користується корпоративне право і ліквідація юридичних осіб.


Підбиваючи підсумки другого кварталу 2021 року, можна сказати, що для ринку він став більш вдалим і сприятливим з фінансової точки зору, аніж перший квартал, але це твердження здебільшого стосується юридичних компаній, що вже мають сталий бізнес, репутацію на ринку та налаштовані схеми залучення та утримання клієнтів. У сегменті «молодих» компаній, які лише засновані чи працюють 1-2 роки, боротьба за платоспроможних клієнтів залишається не менш запеклою, бо стан ринку ще дуже далекий від докризового, а бюджети в малого та середнього бізнесу на правовий супровід все ще дуже обмежені.
Заробітні плати по ринку, порівняно з першим кварталом поточного року, знаходяться приблизно на такому ж самому рівні: суттєвого зростання нема. Як не спостерігається і суттєвого зростання витрат на маркетинг і PR. Судовий захист і безпека бізнесу - найбільш пріоритетні практики. Також зараз у лідерах за затребуваністю: податкове, трудове і корпоративне право, міжнародне податкове планування та супровід M&A-угод.
Але, попри досить непрості післякризові умови, вкладати кошти в PR, маркетинг та проекти розвитку необхідно, бо в консалтингу важливо постійно бути в медіапросторі та в полі зору потенційних клієнтів.