Новини

Оцінка бізнесу як інструмент збільшення його вартості

«Знаєте скільки часу та коштів я витратив аби створити такий успішний бізнес? Він коштує не менше 1 млн $», - зазвичай каже власник. «У бізнеса погана клієнтська та сировинна база, основний клієнт друг власника, тому бізнес не може коштувати більше 0,5 млн $», - каже неупереджений покупець. Оцінювач же скаже, що правда десь посередині, а бізнес коштує від 0,5 до 1 млн $.


Власники розцінюють оцінку бізнесу як непотрібні, але неминучі витрати, які необхідно понести для різних цілей: отримати кредит в банку, продати частку, залучити фінансування від потенційного інвестора тощо. Проте оцінка бізнесу неупередженим оцінювачем має суттєві переваги та є дієвим інструментом при прийняті зважених рішень, які фактично можуть змінити вартість бізнесу. Оцінка дає чітке уявлення про те, де знаходиться бізнес, і куди він прямує.

Уявімо, що ви власник новітньої ферми ВРХ голштинської породи. Ваш бізнес приносить стабільно 1 млн $, поголів'я невпинно росте, а з ним і надої та, відповідно, очікуваний прибуток. Ви знаєте все про ваш бізнес. Але потім, в один прекрасний день, приходить оцінювач та каже, що все це коштує в 10 разів менше, ніж ви собі думали. Як таке могло статися? І чому очікування власника не збіглися з реальністю оцінювача?

Найперше, оцінювач розглядає бізнес з точки зору потенційного інвестора. Те, що виглядає перевагою для власника може стати недоліком для інвестора. Оцінювач, майже як патологоанатом, «розтинає» бізнес та викладає факти, перераховуючи шкідливі звички та хронічні хвороби, які вилились у діагноз - вартість бізнесу.


1. Форензік витрат та доходів

Перегляд основної клієнтської бази та основних статей витрат.

Основним покупцем, який придбаває більше ніж 50% всього молока ферми є ваш близький друг, який за сумісництвом працює директором молокозаводу в сусідньому місті. Якщо завод закриється, перепрофілюється або ваш друг звільниться, то 50% вашого доходу підвиснуть у повітрі. Вузький (наприклад, 4 покупці, що формують 80% усього потрфелю) та недиферсифікований портфель завжди буде слабким місцем бізнесу і буде викликати питання стабільності грошового потоку.

Що стосується витрат, то в радіусі 200 км цей молокозавод вашого друга є єдиним підприємством, яке споживає вашу продукцію - молоко. Транспортування в інші області чи на сусідні молокозаводи суттєво збільшує транспортні витрати ферми у порівнянні з іншими компаніями галузі. Транспортне плече виявляється однією зі слабких ланок.


2. Перевірка життєздатності компанії

Це комплексна перевірка «здоров'я» бізнесу, а не просто резюме прибутку чи збитку. Фінансові дані ферми будуть порівняні зі своїми історичними фінансовими даними, загальногалузевими, з бюджетом тощо. Чи ростуть доходи ферми з року в рік? Чи бізнес щороку отримує однаковий прибуток? Як ростуть витрати у порівнянні з доходами? Відхилення від середньогалузевих показників, від власних бюджетних або просідання від історичних даних є гарним орієнтиром «копати» глибше в цьому напрямку та шукати «локальні» проблеми.


3. Визначення слабких сторін

Як уже зазначалося раніше, транспортне плече, клієнтська база - це слабкі сторони, але тільки ними все обмежується. Ферма велика, і потрібна немаленька кількість людей аби її обслуговувати: годувати корів, прибирати за ними, розвозити молоко і т. д. Всі люди, які живуть в сусідньому містечку вже і так працюють у вас на фермі, а ті що ні - працюють на молокозаводі. У випадку розширення ферми, проблема кадрів буде стояти гостро та провокувати додаткові витрати: чи на релокацію кадрів, чи на «перекупку» кадрів молокозаводу, чи на додаткові транспорті витрати для кадрів з інших міст та містечок. Навіть простий вихід на пенсію існуючих кадрів, чи звільнення вже можуть провокувати певний дискомфорт чи додаткові витрати.

До списку таких слабких сторін можемо додати: застарілий виробничий процес, що продукує додаткові витрати та підвищує вартість продукції, неналагоджений маркетинг, надлишкові активи, які не генерують прибуток, неповне завантаження виробничих потужностей і суттєві постійно-виробничі витрати тощо. Розуміючи список чи перелік слабких сторін, можна розробляти стратегію їх усунення чи хоча б мінімізації.


4. Визначення драйверів бізнесу

Чому клієнти купують у вас, а не у конкурентів? Все просто. Ферма нова, все автоматизовано, молоко високої якості, мінімум домішок та сторонніх частинок, власний автопарк молоковозів, налагоджена система комунікацій та внутрішніх процесів, надшвидка система збуту, зарекомендований бренд чи торгова марка. Не важливо чи змінюються люди, чи в цьому процесі задіяні покупці, клієнти чи власні люди або менеджмент, внутрішня система працює так, що процеси не змінюються і ніщо не «ламається», а досвід покупців у вигляді підписання контрактів, документообороту залишаються такими ж.

Визначення ключових драйверів дозволяє оцінити їх життєздатність та визначити чи вони працюють оптимально.


5. Визначення ризиків

Ціни на молоко, клієнтська база, хвороби тварин, збільшення цін на корми, закриття молокозаводу, збільшення цін на паливо-мастильні матеріали, потенційні проблеми з найманими робітниками тощо. Всі ці ризики можуть монетизуватися збільшивши витрати чи зменшивши доходи. Підприємницькі ризики повинні перекриватися прибутком (маржою), яку отримує ферма від своєї операційної діяльності.


6. Структура боргу

Співвідношення власного та залученого капіталу. Чи відповідає воно ринку? Через скільки років ферма зможе виплатити позику власнику, яку надавав останній для побудови бізнесу чи ферма взагалі буде здатна генерувати стільки доходу аби виплатити позику впродовж зазначеного терміну? Скільки ще коштів знадобиться для підтримання операційної діяльності або для розширення бізнесу?

Зазвичай, «переоцінені» власниками компанії можуть залізти в боргову яму, з якої потенційно і не зможуть вибратися. Оцінювач може дати уявлення яке співвідношення власного та залученого капіталу є оптимальним на ринку даної галузі та до якого варто прагнути компанії, розуміючи реальну вартість бізнесу.Джерело: https://biz.ligazakon.net/analitycs/203104_otsnka-bznesu-yak-nstrument-zblshennya-yogo-vartost
Made on
Tilda