Новини

11 законодавчих новацій у сфері нерухомості та будівництва

Ринок нерухомості вважається одним з найперспективніших для інвесторів. У зв’язку з цим законодавці працюють в напрямку встановлення нових, сучасних і більш чітких правил для ведення бізнесу на цьому ринку, а також механізмів захисту нерухомості від рейдерства.


Законодавче поле змінюється, впорядковується і оновлюється дуже швидко. Тому ми зібрали 11 основних законодавчих новацій в цій статті, щоб ознайомити або нагадати про зміни, які відбулися за останні півроку.



1.                 Будівельна продукція може отримати маркування, а її виробники складатимуть декларацію показників.
ВРУ прийняла за основу проєкт Закону України "Про надання будівельної продукції на ринку". Йдеться про законопроєкт № 2698 від 28.12.2019 р.
Як пояснюють в Міністерстві розвитку громад та територій України, законопроєкт передбачає, що виробники повинні складати декларацію показників та маркувати продукцію знаком відповідності технічним регламентам. Задля захисту споживачів від недоброякісної та небезпечної для здоров'я та життя будівельної продукції органи державного ринкового нагляду здійснюватимуть заходи щодо обмеження, заборони, вилучення з обігу та/або відкликання продукції, що не відповідає встановленим вимогам.

2.                Кабмін запускає нову будівельну інспекцію замість ДАБІ.
На засіданні 27 травня Кабмін прийняв постанову «Деякі питання функціонування органів архітектурно-будівельного контролю та нагляду», яка дозволяє Державній інспекції містобудування України (ДІМ) розпочати виконувати свої функції та повноваження. Відповідне повідомлення з'явилось на сайті Міністерства.
Прийнятий документ створює законодавчу основу для впровадження міжрегіональних територіальних органів Державної інспекції містобудування в якості юридичної особи публічного права.
Крім того, ДІМ передано повноваження щодо проведення конкурсів на кращі будинки і споруди, збудовані та прийняті в експлуатацію на території України.


3.                Діють важливі зміни до процедури реєстрації нерухомості.
Уряд вніс зміни до деяких постанов у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідна постанова від 13 травня 2020 року № 399 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України у сфері державної реєстрації» набрала чинності 29 травня.

4.                Для нотаріусів та держреєстраторів запровадили додаткову умову проведення реєстрації прав на нерухомість.
Міністр юстиції Денис Малюська повідомив у коментарі для "Радіо Свобода", що для проведення реєстраційної дії нотаріуси і державні реєстратори тепер зобов'язані пройти обов'язкову двофакторну ідентифікацію. За словами міністра, це одна зі складових запобігання зловживанням, пов'язаним із рейдерством, зокрема у період, коли запуститься земельна реформа.


5.                Рієлторів заженуть у жорсткі рамки закону, а власники нерухомості не зможуть обійтися без їхніх послуг.
У ВРУ зареєстровано проєкт Закону про рієлтерську діяльність в Україні (№ 3618). Ним пропонується, щоб рієлтерські послуги могли надаватися лише суб'єктом рієлтерської діяльності, якому таке право надано в порядку та на умовах, визначених цим Законом (звісно ж, у разі його ухвалення).
Проєктом заборонять рієлтерську діяльність та надання рієлтерських послуг суб'єктом без відповідного сертифікату. Фахівцями у сфері рієлтерської діяльності будуть агенти та брокери, відомості про які включені до відповідного Реєстру. Брокер повинен буде проходити професійну підготовку та складати кваліфікаційний іспит з позитивним результатом. Агент та брокер будуть мати право працювати на підставі трудового договору, укладеного з суб'єктом рієлтерської діяльності. Брокери у сфері рієлтерської діяльності будуть проходити професійну підготовку в акредитованих закладах, атестацію (з присвоєнням відповідної кваліфікації та видачею кваліфікаційного свідоцтва), підвищення кваліфікації.

6.                Посилено захист від рейдерів при реєстрації прав на нерухомість.
Офіс протидії рейдерству створив для громадян та представників бізнесу онлайн-сервіс для подачі скарг на рішення, дії та бездіяльність державних реєстраторів. Про це вони повідомили на своїй Фейсбук-сторінці.
У сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно можна подати скаргу на рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав (крім випадків, коли таке право набуто на підставі рішення суду, а також коли щодо нерухомого майна наявний судовий спір).
У сфері державної реєстрації бізнесу можна подати скаргу на проведені державним реєстратором реєстраційні дії (крім випадків, якщо такі реєстраційні дії проведено на підставі рішення суду).


7.                В Україні запустять новий Реєстр будівельної діяльності.
Уряд розпочав третій етап реформи галузі містобудування.
Відповідну постанову «Про реалізацію експериментального проекту щодо запровадження першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва» було прийнято на урядовому засіданні 1 липня, повідомляє Мінцифри.
Прийняття постанови має на меті створити умови для початку запровадження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва у складі містобудівного кадастру, що об'єднає усіх учасників процесу будівництва та забезпечить його прозорість на всіх етапах: від отримання містобудівних умов та обмежень до введення об'єкта будівництва в експлуатацію.
Постанова визначила правові підстави для запуску Реєстру будівельної діяльності, що є головним компонентом Системи.

8.                Зміни в оформленні дозвільної документації на будівництво
Наприкінці 2019 – на початку 2020 року українське законодавство в галузі будівництва, зокрема стосовно отримання дозволів, зазнало певних змін. Низка законів, ухвалених останнім часом, спрямована на реформування органів у сфері архітектурно-будівельного контролю, децентралізацію, боротьбу з корупцією, спрощення, цифровізацію процедури отримання дозвільних документів на будівництво.

9.                Оновлено вимоги до будівельних матеріалів
Мінрегіон оновив Перелік стандартів щодо промисловості будівельних матеріалів, відповідно до Закону «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» та урядової постанови № 1057 «Про визначення сфер діяльності, в яких центральні органи виконавчої влади та Служба безпеки України здійснюють функції технічного регулювання».
Відповідний наказ № 153 «Про затвердження Переліків національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності виробів вимогам Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд» Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов підписав 2 липня 2020 року.


10.            Оновлено Порядок затвердження проєктів будівництва.
Кабмін постановою від 26 серпня 2020 р. № 752 затвердив зміни до Порядку затвердження проєктів будівництва і проведення їх експертизи.
Документом приведено деякі положень Порядку у відповідність до вимог чинного законодавства, а також наділено виконавчі органи сільських, селищних, міських рад правом затверджувати проєкти будівництва об'єктів загальною кошторисною вартістю до 120 млн. гривень, що реалізуються із залученням бюджетних коштів, у разі якщо вказані виконавчі органи здійснюють повноваження замовника, не делегуючи їх відповідним підприємствам, установам та організаціям.

11.            Вітчизняні виробники будівельної продукції зможуть вийти на європейський ринок: прийнято Закон.
2 вересня, Верховна Рада прийняла Закон «Про надання будівельної продукції на ринку» (проєкт № 2698). Закон встановлює основні вимоги до споруд та суттєві характеристики будівельної продукції, порядок декларування та застосування знаку відповідності технічним регламентам, обов'язки суб'єктів господарювання, регламентні технічні специфікації, порядок здійснення державного ринкового нагляду і державного контролю будівельної продукції.
Щодо кожної будівельної продукції, що надається на ринку, надаватиметься реєстраційний номер декларації показників у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва або паперова копія декларації показників, роздрукована з цієї системи.







Джерело:
1.    https://buh.ligazakon.net/ua/news/195464_budvelna-produktsya-mozhe-otrimati-markuvannya-a--virobniki-skladatimut-deklaratsyu-pokaznikv
2.    https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/195656_kabmn-zapuska-novu-budvelnu-nspektsyu-zamst-dab
3.    https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/195742_dyut-vazhliv-zmni-do-protseduri-restrats-nerukhomost
4.    https://buh.ligazakon.net/ua/news/195988_dlya-notarusv-ta-derzhrestratorv-zaprovadili-dodatkovu-umovu-provedennya-restrats-prav-na-nerukhomst
5.    https://buh.ligazakon.net/ua/news/196070_rltorv-zazhenut-u-zhorstk-ramki-zakonu-a-vlasniki-nerukhomost-ne-zmozhut-obytisya-bez-khnkh-poslug
6.    https://buh.ligazakon.net/ua/news/196362_posileno-zakhist-vd-reyderv-pri-restrats-prav-na-nerukhomst
7.    https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/196491_v-ukran-zapustyat-noviy-restr-budvelno-dyalnost
8.    https://ips.ligazakon.net/document/EA013919
9.    https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/196708_onovleno-vimogi-do-budvelnikh-materalv
10.  https://biz.ligazakon.net/ua/news/197871_onovleno-poryadok-zatverdzhennya-proektv-budvnitstva
11.  https://biz.ligazakon.net/ua/news/197983_vtchiznyan-virobniki-budvelno-produkts-zmozhut-viyti-na-vropeyskiy-rinok-priynyato-zakon


Made on
Tilda