Новини

Порівняння нового ринку землі України та ринку землі Німеччини

З 30 на 31 березня Верховна Рада України прийняла Закон №552-ІХ «Про внесення змін в деякі законодавчі акти України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення».
Це питання дуже довго обговорювалося громадою до прийняття закону і після того. Але навіть зараз важко спрогнозувати довгострокові результати від даного рішення.
Та для того, щоб мати хоча б приблизне уявлення, як можуть скластися обставини далі варто проаналізувати стан ринку землі в країні, де він вже давно є відкритим. Наприклад, в Німеччині.


Ринок землі в Німеччині

Тип ринку: відкритий.
Ціна сільськогосподарської землі: $ 32,3 тис. за гектар.
Основні характеристики: Німеччина – високорозвинена постіндустріальна країна, яка займає провідне місце в Європі з виробництва сільськогосподарської продукції. Проте, на сільське господарство припадає лише 0,7% ВВП.
Сільськогосподарські землі становлять близько половини земельного фонду країни (47,9%). Рілля – 34,1% земельного фонду.


Як регулюється ринок
Іноземцям та громадянам країни дозволено купувати і продавати землю без обмежень. Обмежень щодо максимальної площі не встановлено. Мінімальна площа може встановлюватися кожним федеральним округом окремо. Наприклад, в Баварії мінімальна площа – 2 га.
Ціни регулюються ринком. У деяких випадках, в Східній Німеччині, існують спеціальні ціни для колишніх власників, які втратили наділи при колективізації – 65% вартості ринкової ціни.
Для деяких земель є вимоги з охорони ландшафту і навколишнього середовища. Колишні власники можуть купити сільськогосподарську землю за нижчою ціною через якість ґрунту, але потім використовувати її за призначенням мінімум 20 років.
Податок на купівлю землі оплачує покупець в розмірі 3,5% вартості угоди. Податок на покупку землі не сплачується, якщо ціна угоди є меншою за $ 2,8 тис.
Для сільськогосподарських земель існує знижена ставка муніципального податку: до 1,2% для сільськогосподарських земель і 2,4% для інших земель.


Результати реформи
Ринок землі в Німеччині ліберальний і відкритий. Це сприяє зменшенню кількості збиткових підприємств. Після проведення реформи, фінансове становище фермерів покращилося.
Після 20 років реформування в структурі власності домінують середні сімейні ферми і великі корпоративні ферми.
Сьогодні спостерігається консолідація земель серед фермерів, які хочуть збільшити частку володіння землею. Попит на сільськогосподарські землі збільшується. У Східній Німеччині 49% земель знаходиться в приватній власності.



Ринок землі в Україні
Тип ринку: відкритий з липня 2021 року.
Ціна сільськогосподарської землі: 2,2 тис. $ за гектар.

Основні характеристики: Україна володіє значним земельним потенціалом, який становить 5,7 % території Європи. Із 60,3 млн гектарів майже 70 % становлять сільськогосподарські угіддя з високою родючістю.
Станом на 1 січня 2017 в Державному земельному кадастрі було зареєстровано 18,3 млн земельних ділянок. 87,8 % земельних ділянок знаходяться в приватній власності, 6,7 % у державній, а 5,5 % в комунальній. Середній розмір земельної ділянки становить 1,8га.


Як регулюється ринок
Громадяни України зможуть купувати землю сільськогосподарського призначення з 1 липня 2021 року. З 2024 року набувати право власності зможуть юридичні особи, засновниками або кінцевими бенефіціарами яких є українці. Покупці землі не можуть мати бізнес, зареєстрований закордоном або у офшорних компаніях.
Закон визначає граничні межі концентрації землі в одних руках для фізичних та юридичних осіб. Відповідно, для фізичних осіб, які зможуть купувати землю у перший рік після відміни мораторію граничні межі концентрації складають 100 га, для юридичних осіб на другому етапі, з 2024 року – граничні межі концентрації складають 10 тис га.
Документом передбачено заборону по придбанню землі для іноземців, а також визначено обмеження для осіб з російським громадянством, причетних до терористичних організацій та осіб, щодо яких застосовано санкції.
Вартість землі прив’язана до нормативно-грошової оцінки землі, нижче якої вона не може встановлюватись. Розрахунок за землю у разі придбання має проводитись у безготівковій формі. Передбачена процедура придбання землі з розстрочкою платежів. А також закон забезпечує переважне право під час придбання землі сільськогосподарського призначення для тих, хто її обробляв до моменту продажу. 


Результати реформи
Яким же буде результат реформи покаже лише час, а поки що ми можемо лише чекати, доки всі нововведення набудуть чинності.






Джерела:
1.    https://biz.censor.net/resonance/3097702/skolko_stoit_zemlya_v_stranah_evrosoyuza
2.    https://focus.ua/economics/444401-v_pravitelstve_rasskazali_o_stoimosti_gektara_zemli_posle_sniatiia_moratoriia_na_prodazhu
3.    https://land.gov.ua/icat/rynok-zemel/
4.    https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%BA_%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%BB%D1%96_%D0%B2_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%96
5.    https://agropolit.com/spetsproekty/715-zakon-pro-rinok-zemli-2178-10-osnovni-polojennya
Made on
Tilda