
Купівля-продаж чи дарування частки (корпоративних прав) є по суті заміною одного учасника в товаристві іншим. При цьому зміна розміру статутного капіталу не відбувається.
Для продажу/дарування корпоративних прав слід укласти письмовий договір купівлі-продажу або дарування, який може бути нотаріально посвідченим, за необхідністю.
Підтвердженням передачі частки (корпоративних прав) буде акт приймання-передачі, справжність підпису на якому є нотаріально засвідченим. Акт приймання - передачі слугує підставою для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР, щодо зміну складу учасників (засновників).
Для товариства в такому випадку зміна учасників (засновників) не спричиняє жодних наслідків, а тому зазначений спосіб зміни учасників (засновників) є найбільш поширений.
Але тут також слід врахувати певні нюанси.
По-перше, якщо інше не встановлено статутом, інші учасники мають переважне право на набуття права власності на частку, що відчужується учасником (засновником) третій особі. Тому у разі відчуження частки третій особі, слід спочатку отримати відмову інших засновників (учасників) від її купівлі і лише потім відчужувати частку третій особі. При цьому, знижувати ціну не можна, адже наслідком може стати переведення прав та обов’язків покупця на учасника, переважне право якого порушене, в судовому порядку.
При цьому переважне право не діє у випадку дарування частки.
По-друге, якщо частка відчужується за ціною, що перевищує її номінальну вартість, у продавця виникне зобов’язання оподаткувати інвестиційний прибуток (різницю між договірною та номінальною вартістю частки).
Якщо ж укладається договір дарування – обов’язок оподаткувати доходи виникає у обдаровуваного.